O farbách všeobecne

Vnímanie farieb

Výber farby Vám mnohokrát predurčí, ako sa v miestnosti budete cítiť, alebo ako budú Vaši zamestnanci pracovať. Preto je dobré venovať výberu vhodnej farby dostatočné množstvo času, či voľbu priamo konzultovať s architektom interiérov. Vieme, že farby výrazne ovplyvňujú optické vnímanie rozmerov - tmavá zužuje, svetlá rozširuje.

Žltá

dodáva priestoru slnečný, radostný nádych a má pozitívny a povzbudzujúci účinok. Taktiež podporuje kreativitu a rozumovou činnosť. Okrové a žlté svetlé odtiene spolu s drevom pôsobia nielen teplým dojmom, ale v kombinácií s doplnkami vytvárajú veľmi elegantné a reprezentatívne prostredie.

Zelená

je farba prírody, tvorivosti a nádeje. V žiarivo zelených tónoch zariadenej miestnosti vyvolávajú pocit spokojnosti, uvoľnenia a vyrovnanosti. Zelená pôsobí priaznivo ako vedľa teplých žltých, tak aj vedľa studených modrých a šedivých farieb. Preto ju môžeme kombinovať ako s teplým drevom, tak aj chladným kovom.

Červená

je ako symbol života, krvi a všeobecnej vitality. Červená farba je vyslovene silnou. Reštaurácia, kuchyňa či jedáleň v červenom tóne podporuje chuť k jedlu.


Oranžová

je farba ohňa. Preto tato farba automaticky vyvoláva pocit tepla, bezpečia a útulnosti .Deti reagujú na oranžovú farbu veľmi pozitívne. Zaujímavá je kombinácia so zelenou, kde sa oranžová stará o energiu a zelená o duševnú pohodu.

Modrá

farba upokojuje a zmierňuje nervozitu, nepokoj a poruchy spánku. Modrá a modrozelená ako farby vody a ľadu sú však tak isto vnímané ako studené. Skutočne môže mať človek pocit v miestnostiach, v ktorých tieto farby prevládajú, v zime, že nie sú dostatočne vytopené aj keď je tam skutočne dosť teplo. Je ideálna pre miestnosti, kde by sme mali odpočívať – v spálni a kúpeľni.

Fialová

má také isté účinky ako modrá a indigo. Vedie nás do vnútra, je to farba vnútornej harmónie. Koncentrácia, bezpečie, meditácia, úzkosť, uzavretosť. Leonardo da Vinci, ktorého môžeme označiť za velikána medzi znalcami farieb, tvrdil, že fialové sklíčka v oknách katedrál mnohonásobne zvyšujú meditačné a spirituálne účinky.

Béžová

vyvoláva pocit voľnosti, tolerancie, prirodzenosti. Sama o sebe je nudná, ale v kombinácií s výraznými farbami, ako červená, čierna, hneda , ale i s odvážnejšími odtieňmi, ako je ružová, fialová vytvárajú veľmi elegantné prostredie.

Hnedá

je prírodná farba, vyjadruje pospolitosť, stálosť a bezpečie. Patrí na podlahu, steny a nábytok. Miestnosť ale potrebuje oživiť aj iným tónom, pomôže kombinácia s oranžovou, červenou aj fialovou. Vzbudzuje dojem hĺbky, pôsobí až tiažovo. Zužuje priestor a znižuje objemy. Toho všetkého je ale možné rôzne využiť, napríklad v kombinácií s bielou patrí k najkontrastnejším kombináciám. Veľmi sa hodí napríklad na vysoké stropy v komerčných priestoroch k optickému schovaniu rôznych trubiek káblov, vzduchotechniky atd.
Seo servis
Webinzeraty|Katalóg atriniti|Katalóg dunčo|Katalóg netroof|Vševedko|Katalóg slowo|Katalóg yyy|Všetko info|Zoznam gobyus|Inzercia bil|Katalóg devlife|Thumbnails powered by Thumbshots